Skip to main content

USA Lacrosse Board of Directors

The development of USA Lacrosse policy and priorities is determined by the leadership of volunteers from all over the country who contribute their time and expertise to the organization as members of the Board of Directors, one of the Board Committees or on various sub-committees.

Board of Directors

Name Position Residence Term Expires
Beth Lyman Chair Minnesota 7/31/2022
Andrew Lee Incoming Chair Colorado 7/31/2022
Ed Calkins Past Chair Florida 7/31/2022
Jim Kanuch Board Treasurer Virginia 7/31/2023
Sarah Bullard McDaniel Board Secretary Colorado 7/31/2022
Kristen Garlinghouse At-Large; Executive Committee Member California 7/31/2022
Christianne Malone Athlete Experience Committee Vice Chair; Executive Committee Member Michigan 7/31/2023
Cherie Greer Brown   Florida 7/31/2023
Kristen Carr   Maryland 7/31/2023
Kevin Corrigan IMLCA Representative Indiana 7/31/2023
Tamara Floruss Member Experience Committee New Jersey 7/31/2023
John Gagliardi Sponsorship Subcommittee New York 7/31/2022
Kyle Harrison High Performance Committee Vice Chair Maryland 7/31/2022
Anna Kim   Maryland 7/31/2023
Darren Lowe High Performance Committee Vice Chair Florida 7/31/2022
Anne Phillips High Performance Committee Chair New York 7/31/2022
Ann Rodriguez   New York 7/31/2023
Courtney Farrell Shute IWLCA Representative Massachusetts 7/31/2022
Brian Silcott Athlete Experience Committee Chair California 7/31/2023
Larry Quinn Counsel Maryland 7/31/2022
Tom Whiteford Counsel Maryland 7/31/2022

Board Committees

Ethics Advisory Subcommittee

Name Residence
Chris Brescia (Chair) Missouri
Adam Baker Maryland
Kelly Jones-Swenson Ohio
Jim Shaler Florida
Joe Tweed New Jersey
Steve Stenersen (Staff Leader) Maryland


Code of Ethics

Contact the Committee

Finance Committee

Name Residence
George Graffy (Chair) Texas
Jim Kanuch Virginia
Joe Mannes Texas
Marilyn Clark Ohio
Mark Otto Pennsylvania
Tom Palmer Virginia
Cara Morris (Staff Leader) Maryland

 

Audit Subcommittee

Name Residence
Jim Kanuch (Chair) Virginia
Chris Pentin Virginia

 

Investment Subcommittee

Name Residence
Marilyn Clark (Chair) Ohio
Joe Dowling Connecticut
Peter Jenkins Maryland
Cara Morris (Staff Leader) Maryland

 

Insurance/Risk Management Subcommittee

Name Residence
Mark Otto (Chair) Pennsylvania
Joe Mannes Texas
Bob Mongeluzzi Pennsylvania
Brad Robinson Indiana

 

Sponsorship Subcommittee

Name Residence
Tom Palmer (Chair) Virginia
John Gagliardi New York
Scott Seymour Connecticut
Bonnie Stein Maryland
Tom Pope (Staff Leader) Maryland

 

High Performance Committee

Name Residence
Anne Phillips (Chair) New York
Darren Lowe (Vice Chair) Florida
Kyle Harrison Maryland
Sarah Bullard McDaniel California
Jess Wilk Virginia
Skip Lichtfuss (Staff Leader) Maryland

 

National Teams Athlete Advisory Subcommittee

Name Residence
Mitch Belisle New York
Taylor Cummings Maryland
Tom Schreiber New York
Joel White Tennessee

 

Sport Science and Safety Committee

Name Residence
Eugene Hong (Chair) South Carolina
David Berkoff North Carolina
Shane Caswell Virginia
Ruben Echemendia Pennsylvania
Richard Hinton Maryland
Mary Ellen Kelly Pennsylvania
David Klossner Maryland
Mark Link Texas
Samantha Scarneo Connecticut
Karen Sutton Connecticut
Andrew Wolanin Pennsylvania
   
Organizational Liaisons  
David Byrnes New York
Bob Colgate Indiana
LaGywn Durden Indiana
Andy Lincoln Maryland
Matthew Nein Maryland
Mark Otto Pennsylvania
John Parsons Indiana
Nina Walker North Carolina

 

Research Subcommittee

Name Residence
Shane Caswell (Chair) Virginia
Eugene Hong South Carolina
Mark Link Texas
Samantha Scarneo Connecticut

 

Player Development & National Team Subcommittee

Name Residence
Richard Hinton (Chair) Maryland
Richard Ginsburg Massachusetts
Mary Ellen Kelly Pennsylvania
Matthew Nein Maryland
Karen Sutton Connecticut
Skip Lichtfuss (Staff Liaison) Maryland

 

Injury Surveillance & Prevention Subcommittee

Name Residence
David Klossner (Chair) Maryland
Ruben Echemendia Pennsylvania
Jim Williams District of Columbia

 

Athlete Experience Committee

Name Residence
Brian Silcott (Chair) California
Christianne Malone (Vice Chair) Michigan
John Bazzanella Tennessee
Alicia Groveston Michigan
Dave Malmquist Colorado
Barb Martinichio New York
David Seidman Pennsylvania
Ann Carpenetti (Staff Leader) Maryland

 

Women's Rules Subcommittee

Name Residence
Karen Blain Pennsylvania
Mac Ford Maryland
Jeff Grose Washington
Barb Martinichio New York
Kristen Murray Illinois
Caitlin Kelley (Staff Leader) Maryland

 

Men's Rules Subcommittee

Name Residence
David Glass Pennsylvania
Bobby Malone New Jersey
Walt Munze New York
David Seidman Pennsylvania
Blake Wahrlich Montana
William Wharton Kentucky
Rick Lake (Staff Leader) Pennsylvania

 

Coach Development & Recruitment Subcommittee

Name Residence
Luke Abeling New Mexico
Kevin Corrigan Indiana
Katie Chrest Erbe Indiana
Alicia Groveston Michigan
Corey Holiday Nebraska
Mary Hopkins Florida
Matt McGinniss Maryland
Kevin Greene (Staff Leader) Maryland

 

Official Development & Recruitment Subcommittee

Name Residence
Mike Infantino (Chair) Connecticut
Charlotte Johnston (Vice Chair) Texas
Carlos Boyd Missouri
Tom Hoffert Oregon
Paul Kunzel California
Laura Paro Connecticut

 

Recognition & Culture Subcommittee

Name Residence
Chip Flanagan Texas
Kathy Jenkins Virginia
Caitlin Kelley (Staff Leader) Maryland
Rick Lake (Staff Leader) Pennsylvania

 

WCLA Subcommittee

Name Residence
Liz Holmes (Chair) Texas
Devon Combe California
Nikki Dabrowski Utah
Katie Ebert Montana
Brittany Hughes Georgia
Janet Lennon Jones Washington
David McKinnon Michigan
Ashley Nelson Minnesota
Elizabeth Orscheln Texas
Kelly Ann Quinn Massachusetts
David Woodson Arizona
John Pellino (Liaison)  
Caitlin Kelley (Staff Leader) Maryland

 

Member Experience Committee

Name Residence
Scott Hugdahl (Chair) Minnesota
Tamara Floruss New Jersey
Jon Kruse Oregon
George Leveille New York
Jennifer Nardi New York
Kate Roper Washington
Mike Stears Colorado
Steve Kirr (Staff Leader) Maryland

 

Lacrosse Organization Subcommittee

Name Residence
Mark Bodo Tennessee
Ted Dardani New York
Omar DuPree Maryland
Eric Geringswald New York
Ross Waetzman Pennsylvania
Steve Kirr (Staff Leader) Maryland

 

Sport Growth Committee

Name Residence
Marc Luckett (Chair) Colorado
John Jiloty New York
Andrew Lee Colorado
Chris Rotelli California
Erin Smith (Staff Leader) Maryland

 

Diversity & Inclusion Subcommittee

Name Residence
Rick Burton (Chair) Maryland
Jeremy Ardrey North Carolina
Christianne Malone Michigan
Jen Nardi New York
Kevin Pearson Colorado
Eboni Preston-Laurent (Staff Leader) Maryland

 

Governance Committee

Name Residence
Andrew Lee (Chair) Colorado
Sarah Bullard McDaniel (Vice Chair) California
Kristen Garlinghouse California
Kyle Harrison Maryland
Marc Luckett Colorado
Christianne Malone Michigan
Beth Lyman (Ex-Officio) Minnesota