Skip to main content
Resources for:

In 2019, the inaugural year of the National Team Development Program, a pool of more than 1,400 boys and girls participated in the Phase 1 regional trials. The following players were invited to the Boys U15 National Combine.

2019 NTDP U15 Men's Combine

Name School Club
Matthew Bala Buchholz (Fla.) LCG
Charles Balsamo Chaminade (N.Y.) Long Island Express
Colby Berard Spaulding (Vt.) 802 Lacrosse
Wells Bergstrom Manheim Township (Pa.) Big 4 HHH
Carson Boyle John Champe (Va.) Virginia Blue Crabs
Mark Boyle Coolidge Middle (Mass.) NE Twister
James Brands Milton (Ga.) Georgia Tigers Elite
Ty Caffarelli Corona Del Mar (Calif.) Pride
Chris Caldwell IMG Academy (Fla.) True Utah State
James Carr Natick (Mass.) Prime Time Penguins
Zachary Chari Walton (Ga.) 3D Georgia
Erik Chick St. Mary's Annapolis (Md.) Annapolis Hawks
Aaron Cho Herricks (N.Y.) Igloo
Will Costin Haverford School (Pa.) Mesa
Drew Curran Legend (Colo.) Sixers
Jack Cyrek Detroit Catholic Central (Mich.) True National/Michigan
Tyler Davide Sachem North (N.Y.) FLG 2022
Ryan DiRocco Haverford School (Pa.) Mesa
Christopher Esslinger Ridgley Middle (Md.) Looney's
Jack Feeks Pingree School (Mass.) 3D New England
Riley Figueiras St. John's College (Md.) Annapolis Hawks
Brady Foster Blanchet Catholic (Ore.) 3D Oregon
Dylan Freshman Chaminade (Calif.) LA Heat
Alex Giacobbe Manhasset (N.Y.) FLG
Andrew Greenspan Brunswick​ School (Conn.) Prime Time
Brendan Hampton Peninsula (Wash.) Seattle Starz
Matthew Han Paul VI (Va.) MadLax
Mike Hanlon Phillips Andover (Mass.) 3D New England
Henry Hasselbeck Fessenden School (Mass.) Gorilla 2024
Charlie Higgins Andover (Mass.) HGR
Owen Hirsch Manheim Township (Pa.) Rising Sons
Keenan Hollahan Sun Valley (N.C.) Rattlesnakes
Charlie Howard Staples (Conn.) Express North
Max Hubler Blake School (Minn.) Team Minnesota
Thomas Hustins Easton Middle (Mass.) 3D New England
Matt Hutchings Horace Greeley (N.Y.) 3D Tri-State
Logan Ip Corona Del Mar (Calif.) Mad Dog
Zander Johnson Downers Grove South (Ill.) Prospect
Nate Kabiri Episcopal (Va.) Annapolis Hawks
Ben Kieu South Portland (Maine) LaxPros
Tyler Kuprianchik Northport (N.Y.) Rebels
Jack LaBanca Poor John (N.J.) NJ Riot/Sixers
Colin Langton St. Anthony's (N.Y.) Long Island Express
AJ Larkin Loyola Blakefield (Md.) FCA
Carter Laughman Valley Central (N.Y.) Hudson Valley Express
Aidan Lee Loyola-Los Angeles (Calif.) Cobras
Maverick Lyon West Albany (Ore.) 3D Oregon
Donald Mack Manhasset (N.Y.) Long Island Express
John Madsen Locust Valley (N.Y.) True Blue North
Teddy Manitta Chatham (N.J.)  
Jimmy McCool New Hampton (N.H.) 3D New England
Paul McLucas McDonogh (Md.) Team 91
Jacob Mead Biglerville (Pa.) Team Maryland LC
Ami Miller Shorecrest (Wash.) Seattle Starz
McCabe Millon McDonogh (Md.) Team 91
Ryder Mitchell North Gwinnett (Ga.) Empire
Zach Monette Woodward Academy (Ga.) Thunder LB3
Anderson Moore Briarwood Christian (Ala.) 3D Georgia
Ashton Morgan Boys' Latin (Md.)  
Michael O'Hare East Greenwich (R.I.)  
Jacob Pacheco Valor Christian (Colo.) Denver Elite
Charlie Packard Hingham Middle (Mass.) Boston Kings
Hunter Panzik Manhasset (N.Y.) Igloo
Zayn Patel Woodinville (Wash.)  
Michael Piotrowski Downers Grove South (Ill.)  
Cole Pollard Tesoro (Calif.) OC Ducks
Brady Quackenbush Furnace Brooke Middle (Mass.) Eastern Mass Hawks
John Raucci Seaford (N.Y.) Igloo
Cade Reding Chanhassen (Minn.)  
Luke Reiter Waunakee (Wisc.) Juiced Cherries
Jackson Roberts Broadneck (Md.) Annapolis Hawks
Cole Rogers O'Dea (Wash.) CitySideLax
Collin Rovere Wayne Valley (N.J.) Tri-State Lacrosse
Matthew Sardis Bernards (N.J.) 2Knights
Aiden Schiefer Robinson (Va.) VLC
Joshua Seiple Bancroft (Mass.) Top Gun Lacrosse
Sam Sisk Polson Middle (Conn.) Prime Time
Max Snellenburg John Carroll (Md.) Mavericks
Will Snyder St. Anthony's (N.Y.) Long Island Express
Eli Spence Mount Sinai (N.Y.) Mount Si
Darius Stanley La Jolla (Calif.) Legends
Evan Suh South Forsyth (Ga.) 3D Georgia
Fletcher Sullivan Regis Jesuit (Colo.) Denver Elite
Ethan Swett Issaquah (Wash.) Seattle Starz
Julian Targete Belmont (Mass.) Laxchusetts
Sawyer Tighe Leonard J Tyl Middle (Conn.) Montville
Brody Upton Nobles (Mass.) 3D New England
Ralph Vogel Milton Academy (Mass.) 3D New England
Nate Warren Tosero (Calif.) SoCal Express/td>
Zach White Columbus Academy (Ohio) Resolute
Henry Wright Ipswich Middle (Mass.) Twisters